תרגום בעל-פה

התרגום בעל-פה (המכונה מתורגמנות, להבדיל מתרגום בכתב) נמנה עם המקצועות העתיקים בעולם ומוזכר כבר בתנ”ך. עבודתו של המתורגמן שונה מעבודתו של המתרגם בכך שהיא מתבצעת “בזמן אמת”, במקביל לדובר או מעט אחריו. אין למתורגמן שהות להתלבט או לברר מונח שאינו מכיר וגם אין לו אפשרות לערוך או לתקן את תרגומו בשלב מאוחר יותר אם טעה. מערכת הכישורים הנדרשים ממתורגמן שונה מאילו הנדרשים ממתרגם בכתב: על המתורגמן להיות בעל יכולת חלוקת קשב מצוינת, זיכרון מעולה ומהירות מחשבה גבוהה. עליו להיות בעל השכלה כללית רחבה ולהכיר תחומי ידע רבים ומגוונים ככל האפשר כדי שיוכל להבין כל הערה וכל משחק מילים ולהעבירם לשפת היעד. כמו כן, מחויב המתורגמן להתנהל באובייקטיביות, להקפיד על כללי האתיקה בתחומו וכמובן לשמור על חשאיות בנוגע לתוכן הדברים שאותם הוא מתרגם.

לא כל מתרגם בכתב יכול לעבוד גם בתרגום בעל-פה. מתורגמנות היא מקצוע המחייב הכשרה מעמיקה ועמידה במבחני הסמכה! פסיפס עובדת אך ורק עם מתורגמנים מקצועיים ומנוסים בעלי תעודת מתורגמן או תואר בתרגום עם הסמכה בתרגום סימולטני.

פסיפס מציעה שירותי תרגום בעל-פה מקצועי, מדויק ורהוט משני סוגים:

תרגום סימולטני – הדובר והמתורגמן מדברים בו-זמנית. המתורגמן יושב בחדר נפרד או בתא מבודד לקול וממנו הוא משדר את תרגומו למקלטים שבידי המאזינים, אשר שומעים את התרגום באוזניות, במקביל לדובר.

תרגום קונסקוטיבי (עוקב) – הדובר והמתורגמן מדברים לסירוגין. המתורגמן עומד או יושב לצד הדובר ורושם את דבריו. לאחר כל משפט או פסקה עוצר הדובר והמתורגמן מתרגם את דבריו.

לכל סוג תרגום יתרונות וחסרונות, הן מבחינת הקהל, הן מבחינת המתורגמן. פסיפס מקפידה להתאים לכל אירוע את סוג התרגום וצוות המתורגמנים הנכון ביותר, בהתחשב באופי האירוע, בתנאים הפיזיים במקום, במספר המאזינים הזקוקים לתרגום וכן הלאה.

פסיפס מספקת שירותי תרגום סימולטני וקונסקוטיבי לכל אירוע:

  •       ועידות וכנסים
  •       ישיבות
  •       פגישות עבודה
  •       סמינרים והדרכות
  •       קבוצות דיון
  •       בתי משפט
  •       סיורים

התרגום הסימולטני מחייב התקנת מערכת שמע מיוחדת, תא אקוסטי או מערכת צילום במעגל סגור וכמובן חלוקת מקלטים ואוזניות לקהל. את הציוד לתרגום סימולטני מספקת לפסיפס חברת סימולטני באוויר.

מארגנים ועידה או כנס וזקוקים לתרגום מצגות, תוכניות, הזמנות וכדומה?
נשמח לעמוד לרשותכם גם במגוון שירותי תרגום בכתב

Comments are closed